پایگاه تحلیلی خبری بهارانه
نافع
فرمانداری ویژه ملایر

6. آذر 1396 - 18:59   |   کد مطلب: 24341
نخست‌وزیر لبنان در گفت‌وگو با یک نشریه سعودی، اظهاراتی علیه ایران و حزب‌الله مطرح کرد.

به گزارش ملایری ها به نقل از تسنیم؛ سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در گفت‌وگو با  نشریه سعودی "الرجل"، مدعی شد که عدم ثبات لبنان بازی است که ایران آن را به راه انداخته و این کشور از حزب‌الله بعنوان بازویی برای خود در منطقه استفاده می‌کند.

وی همچنین مدعی شد که  حزب‌الله نمی‌تواند کشور را اداره کند و نیروی حزب‌الله در سلاح‌هایی نهفته است که ایران به آن می‌دهد.

حریری گفت: سخنان روحانی رئیس‌جمهور ایران درباره روابط کشورش با لبنان غیر قابل قبول است و او نمی‌تواند تعیین کند که ما چه کاری برای لبنان انجام دهیم.

وی افزود: راه حل خلع سلاح حزب‌الله، راه حلی منطقه‌ای است نه داخلی و ما نمی‌توانیم کاری را در این زمینه انجام دهیم.

نخست‌وزیر لبنان در خصوص جنگ در سوریه گفت: اگر دخالت روسیه نبود، بشار اسد سقوط می‌کرد.

وی در ادامه ادعاهایش افزود: ایران بعد از نرسیدن به اهداف خود در سوریه، از روسیه خواست تا در سوریه دخالت نظامی کند. روس‌ها به ما وعده دادند که اجازه ندهند نظام اسد، ثبات و حاکمیت لبنان را هدف قرار دهد.

حریری در باره روابط خود با عربستان سعودی گفت: عربستان در همه برهه‌ها از لبنان حمایت کرده است و اینگونه نیست که عربستان از گروهی علیه گروهی دیگر حمایت کند. این کشور در جنگ سال 2006 میلادی، یک میلیارد دلار به لبنان کمک کرد و فرقی بین اهل تسنن و شیعه، قائل نشد.

نخست‌وزیر لبنان در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: ما مواضعی که عربستان در خصوص اظهارات یا اقدامات برخی اتخاذ می‌کند درک می‌کنیم. عربستان این حق را دارد که برخی اقدامات را اتخاذ کند به‌ویژه  در زمانی که گروهی باشد که برای برهم زدن ثبات منطقه و به‌ویژه کشورهای عربی است  تلاش می‌کند و آن گروه همان حزب‌الله است.

وی در تمجید از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفت: ولیعهد عربستان مردی پر تلاش است و هر وقت که ما تلاش می‌کنیم با او تماس بگیریم او را در میادین کار می‌بینیم و او بدون خستگی کار می‌کند.

حریری روز شنبه (13 آبان ــ 4 نوامبر) در حالی که در عربستان سعودی بود از سمتش کناره‌گیری کرد.

مقام‌های لبنانی از جمله «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان استعفای او را زیر فشار عربستان دانستند. عون به‌تصریح گفت که نخست وزیر لبنان در ریاض در بازداشت است و این مسئله اقدام خصمانه علیه لبنان است.

این در حالی است که «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله بر ضرورت بازگشت سعد الحریری به لبنان و حفظ آرامش سیاسی تأکید کرد.

حریری یکم آذر ماه بعد از دیدار با میشل عون در لبنان گفت که استعفای خود را با رئیس‌جمهور مطرح کرده است.

وی افزود: میشل عون از من خواست تا فعلا صبر کنم، من نیز به درخواست او پاسخ مثبت گفتم و استعفای خود را تعلیق کردم و امیدوارم که این امر، زمینه‌ای جدی برای گفت‌وگو‌های سازنده، فراهم کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار