نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

13. ارديبهشت 1398 - 21:28   |   کد مطلب: 26643
به دنبال تروریست خواندن سپاه توسط دولت آمریکا برخی تحلیلگران عمدتا در رسانه های اپوزیسیون درگیری نظامی با کشورمان را محتمل دانسته اند. در این باره اشاره به چند نکته ضروریست:

آمریکا به خوبی از توانایی های نظامی ایران آگاهی دارد. لذا بدیهی است بین کشوری همچون ایران با کشورهایی مانند لیبی و عراق تفاوت‌های قائل شود.

2 با توجه به تبعات چنین درگیری سنگینی امکان هماهنگ‌سازی کشورهای همپیمان آمریکا برای چنین عملیاتی تقریباً ناممکن است.

3دولت آمریکا برای انتخاب اهداف نظامی خود، مقید به رعایت محدودیت‌های قانون 2001 AUFM کنگره است و لذا این نام گذاری از نظر «حقوقی» تاثیری بر اختیار دولت آمریکا برای ورود به جنگ با ایران نمی‌گذارد، اما از نظر «روانی» و تبلیغاتی، می تواند دست آن ها را برای ایجاد زمینه‌های تقابل نظامی بازتر کند.

4 به دلیل ضعف داخلی آمریکا، امروز جنگ نیابتی علیه ایران مطلوب این رژیم است، اما این کشور هنوز نتوانسته است کشوری را بیابد که جرات ورود به جنگ نیابتی علیه ایران را داشته باشد.

5ایالات متحده در حال حاضر با مشکلات اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی فراوانی مواجه است؛ لذا افزودن بر مشکلات از طریق ورود به جنگ سنگین با دامنه و هزینه‌ نامشخص قابل پذیرش نیست.

6 از آنجا که رقابت‌های انتخاباتی آمریکا در رویکرد سیاست خارجی آن کشور تأثیر قاطعی دارد لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ی مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دست آید و یا اینکه چشم انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری خواه تضمین خواهد کرد.

7 فقدان اطلاعات لازم و کافی غربی‌ها از میزان، نوع، شدت و حتی دامنه‌ی واکنش ایران هر حرکتی را در فضایی مبهم، غیر عقلانی قرار می‌دهد و بسیاری از عقلای سیاستمدار در آمریکا ازین مساله و نابخردی ترامپ نگرانی جدی دارند.

8 در مورد احتمال جنگ میان ایران و آمریکا در نظر گرفتن مواضع و اظهارات مقامات آمریکایی ضروریست. در این خصوص پامپئو وزیر خارجه رژیم آمریکا پس از اعلام تصمیم ترامپ علیه سپاه گفت «اگر ایران به نیروهای (تروریست) نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، توصیه می‌کنم مقامات ایران درباره این حرفشان دوباره فکر کنند» این یعنی آمریکا در صورت عدم حمله نظامی از سوی ایران قصد حمله نظامی ندارد؛ همچنین برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز صراحتاً سیاست رژیم آمریکا را دوری از جنگ اعلام کرده است .او صراحتاً گفته است «هدف از قرار دادن نام سپاه و یا هر اقدام دیگری علیه ایران برای تغییر مسیر جمهوری اسلامی است.»
موارد فوق و پاره‌ای عوامل دیگر امکان درگیری گسترده نظامی را تا حد صفر پایین می‌آورد. در واقع آمریکا تاکتیکی را برای رسیدن به هدف خود در نظر گرفته است که "جنگ " در اولویت سیاست‌های آن وجود ندارد.

با این حال با توجه به سابقه جریان #غربگرا در ایران؛ #هراس افکنی در افکار عمومی و ایجاد رعب و وحشت از آینده و ترساندن مردم از سایه جنگ یکی از ترفندهای محتمل برخی اصلاح طلبان و دنباله های غرب در کشورمان در روزهای آتی برای جاده صاف‌کنی مذاکره با آمریکا و تحمیل معاهداتی همچون fatf ، cft و پالرمو است. در این میان "ایجاد خطای محاسباتی" در مسئولین و مردم اصلی ترین پروژه جریان نفوذی خواهد بود.
یادداشت:محمد عبدالهی

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها