نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

9. آذر 1395 - 8:11   |   کد مطلب: 20943
یادداشت/حامدعارفی
پارک مساوی با پنچری
اگر چه قانون،حقوقی را برای مالکان در نظر گرفته است و پارک جلوی درب پارکینگ خانه ها و مغازه ها را ممنوع اعلام کرده،اما همین قانون به هیچ مالکی این حق را نداده‌ است که مردم را تهدید یا اقدام به تخریب خودرو و پنچری آنها کند.

هر روز صبح هزاران خودروی شخصی وارد خیابان های شهر می شوند و بعد از رسیدن به مقصد به دنبال جایی برای پارک می گردند و یا شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای چند لحظه جایی کار داشته باشید و مجبور به پارک کردن خودرو شخصی کنار ساختمانی باشید که با تابلوی «پارک = پنچری» مواجه می شوید و یا حتی شما هم برای رهایی از شر خودرو های مزاحم جلوی درب منزل خود اقدام به نصب این تابلو کرده اید.آیا تاکنون از خود پرسیده اید که نصب این گونه تابلو ها جلوی درب منازل و خیابان ها قانونی است یا خیر؟
از قدیم گفته اند که چهاردیواری اختیاری اما منظور از چهاردیواری،محدوده ی دیواری است که دورتادور ساختمان کشیده می شود و این مهم به این معناست که صاحب ملک فقط حق تصرف و دخالت در این محدوده را دارد و وسعت این محدوده همانجایی است که دیوار تمام می‌شود ومالک نسبت به فاصله بین دیوار منزل و خیابان حقی ندارد.
یعنی هیچ شخصی این اجازه را ندارد که دیگری را از پارک در قسمت ها و خیابان هایی که پلیس راهور آن را ممنوع اعلام نکرده است،منع کند.
به عبارت دیگر همه مردم می‌توانند ماشین خود را در تمام کوچه‌های شهر پارک کنند اما از نظر قانون، پارک کردن خودرو مقابل پارکینگ هر جایی چه خانه باشد و چه مغازه ممنوع است. البته یک استثنا در این باره وجود دارد که درباره کوچه‌های بن‌بست است به این ترتیب اگر فردی در کوچه بن‌بست ساکن باشد، تمام فضای داخل کوچه حق او و همسایه‌هاست؛ به این ترتیب پارک کردن در کوچه‌های بن بست از نظر قانونی مشکل دارد. البته ساکنان کوچه باید نامه‌ای تنظیم و با ارائه آن به شهرداری دیگران را ملزم کنند خودروشان را داخل کوچه پارک نکنند.
اگر چه قانون،حقوقی را برای مالکان در نظر گرفته است و پارک جلوی درب پارکینگ خانه ها و مغازه ها را ممنوع اعلام کرده،اما همین قانون به هیچ مالکی این حق را نداده‌ است که مردم را تهدید یا اقدام به تخریب خودرو و پنچری آنها کند.
بهتراست بدانید که ماده 669 قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید مالی کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» همچنین «طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه و خیابان هایی که بن بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هر گونه تابلو پارک ممنوع، یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه و خیابان های شهر جرم محسوب می شود و می توان از متخلفین در دادسرا شکایت کرد.»  و این تابلو فقط باید روی درب پارکینگ نصب شود و اگر جای دیگر از دیوار خانه بزنید و پارک کردن در آن محل را نیز برای مردم ممنوع کنید در صورتی که شهرداری یا نهادهای مربوط دیگر باخبر شوند با متخلف برخورد می‌کنند.
با خودروهای مزاحم چه کنیم؟اگر خودرویی در مقابل درب پارکینگ منزل شما پارک کند و این امر موجب شود که شما نتوانید از پارکینگ استفاده کنید میتوانید با عکس گرفتن از صحنه و ارایه مستندات در دادسرا علیه صاحب خودرو به جرم ایجاد مزاحمت شکایت کیفری کنید. همچنین میتوانید همان لحظه با پلیس تماس بگیرید. براساس قانون پارک کردن خودرو مقابل درب منازل شهروندان مصداق توقف در محل ممنوع بوده و تخلف محسوب می‌شود و جریمه هم دارد.
ماده 6901 قانون مجازات اسلامی مربوط به مزاحمت و ممانعت از حق است و مجازات آن یک ماه تا یک سال حبس است ولی برای این مورد خاص چیزی تدوین نشده است و دارای نواقصی است زیرا اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم این مجازات متناسب با جرم اتفاق افتاده نیست و نیاز به بازنگری در قوانین را نشان می دهد.

حامد عارفی

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار