نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

2. خرداد 1399 - 23:49   |   کد مطلب: 28469
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه لیست بیمه بیکاری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است گفت: لیستی را در اختیار اداره‌کل تامین اجتماعی قرار نداده‌ایم چون استان‌ها درگیر نیستند و قرار است کار متمرکز انجام شود.

به گزارش ملایری‌ها؛ احمد توصیفیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه هفته آینده بیمه بیکاری اسفندماه مشمولان در همدان به حساب آنها واریز می‌شود اظهار کرد: کسانی که مشمول بیمه بیکاری هستند و پیامک دریافت کرده‌اند شماره حساب خود را در سامانه ثبت کنند.

وی در پاسخ به اینکه هنوز لیستی از مشمولان بیمه بیکاری در اختیار اداره تامین اجتماعی قرار نگرفته تا احصاء و واریزی انجام شود گفت: این لیست توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌شود زیرا قرار است کار به صورت متمرکز انجام شود و استان‌ها درگیر نیستند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه تلاش بر این بود قبل از عید مبالغ به حساب افراد واریز شود اما به دلیل اینکه شماره حساب‌ها در اختیار نبود انجام نشد افزود: تلاش می‌شود طی هفته آینده این اقدام صورت گیرد و ما نیز پیگیر کار هستیم که احتمالا ۹۵ درصد محقق می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم درج شماره حساب دقیق افراد که ۶ بانک برای این منظور معرفی شده است در پاسخ به اینکه احتمال دارد مبالغ به حساب تامین اجتماعی واریز نشود و دولت خود این کار را انجام دهد؟ گفت: پیش‌بینی می‌شود که سازمان برنامه و بودجه کار را انجام دهد.

توصیفیان تاکید کرد: سه ضلع سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون و سازمان تامین اجتماعی کار را به صورت متمرکز انجام می‌دهند و در مورد نحوه اجرای کار نیز به موقع اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه پالایش اولیه مشمولان بیمه بیکاری در همدان ۹ هزار و ۷۰۲ نفر بوده است گفت: احتمال دارد پالایش جزئی نیز توسط سازمان تامین اجتماعی انجام شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان تصریح کرد: در حال حاضر لیست مشمولان در اختیار سازمان تامین اجتماعی است و ما نیز به سامانه دسترسی داریم و می‌دانیم چه کارگاهی ثبت‌نام کرده و چه شرایطی حاکم است اما باید از طریق وزارتخانه کار پیگیری و به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه قبلا بیمه بیکاری دارای کمیته‌هایی بود که در حال حاضر حذف شده و هر آنچه وزارتخانه به سازمان تامین اجتماعی ارسال می‌کند تایید کمیته را دارد گفت: وزارتخانه مشمولان را تایید و لیست را در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده است.

توصیفیان اظهار کرد: قرار بود سازمان برنامه و بودجه ۵ هزار میلیارد تومان در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد که فعلا در فاز اول یک‌هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی با عنوان صندوق بیمه بیکاری پرداخت کرده تا مشمولان بیمه بیکاری در اسفند سال گذشته از آن برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه حتی لیست مشمولان فروردین ماه امسال نیز از سوی وزارت به سازمان تامین اجتماعی ارسال شده است افزود: احتمالا ۱۰ روز بعد نیز این مبلغ واریز شود.

اعطای تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد به واحدها و کسب و کارهای آسیب‌دیده

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان در بخش دیگری از سخنانش از اعطای تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد به واحدها و کسب و کارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا در همدان خبر داد و گفت: در راستای مصوبات ستاد مقابله با ویروس کرونا با هدف حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده، وزارت تعاون امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارا به آدرس https://kara.mcls.gov.ir/  فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس از تمام صاحبان و واحدهای کسب و کارهای مشمول طرح (کارفرمایی و خویش فرمایی) که مجوز فعالیت از دستگاه‌های ذیربط دارند و مبادرت به حفظ اشتغال موجود و صیانت از نیروی کار موجود و صیانت از نیروی کار شاغل در بنگاه‌های اقتصادی کرده‌اند در صورت دریافت پیامک از سوی این وزارتخانه دعوت می‌شود.

توصیفیان بیان کرد: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب و یا تولید در رسته‌های تعیین شده هیأت وزیران در قالب کارفرمایی و یا خویش‌فرمایی دارای لیست بیمه می‌توانند در سامانه ثبت نام کنند.

وی در خصوص شرایط واحد کسب و کار مشمول دریافت تسهیلات کرونا گفت: کسب و کارهایی که سال گذشته فعال بوده و همچنان فعال هستند و شاغلین آنها از بیمه بیکاری بهره‌مند نشده‌اند،کارگاه‌هایی که پس از شیوع کرونا یعنی از یکم اسفندماه نیروی کار خود را تعدیل نکرده‌اند( بر اساس اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی ) و یا نسبت به بازگشت نیروی کار موجود بر اساس متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی‌ماه سال 98 اقدام کنند و کارگاه‌هایی که با نیروهای شاغل (بر اساس تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال 98 ) عقد قرارداد کار در سال ۹۹ منعقد کرده و متعهد به حفظ آنها تا پایان سال امسال شده‌اند، مشمول هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان خاطرنشان کرد: این کارگاه‌ها صرفاً برای یک بار و حداکثر تا پایان خرداد سال ۹۹ ، مشمول دریافت تسهیلات هستند.

وی در خصوص شرایط تسهیلات بیان کرد: نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصد و حداکثر زمان پرداخت آن تا پایان خرداد ماه امسال است و همچنین مدت بازپرداخت با احتساب دوره تنفس ) ۳۴ ماه از ابتدای مهرماه سال جاری خواهد بود که افراد برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت اداره کل مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار