فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه
نافع

1. تير 1398 - 20:20   |   کد مطلب: 26950
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: در بهار امسال شاهد 7 فقره آتش سوزی در 25 هکتار از اراضی استان بوده‌ایم.

به گزارش ملایری‌ها؛ اسفندیار خزائی، گرمای زودرس و خشکسالی زودهنگام مراتع در سالجاری را عامل اصلی حریق 7 فقره از مراتع استان دانست و اظهار کرد: امسال عرصه برای حریق مهیا بوده و در سه‌ماهه اول سال 98 شاهد آتش‌سوزی 25 هکتار از اراضی در استان بوده‌ایم.

وی با اشاره به بارش‌های زودرس در استان در ماه‌های آغازین سالجاری خاطرنشان کرد: امسال با توجه به‌شدت بارش‌ها در فروردین و کاهش تداوم در اردیبهشت‌ماه نظاره‌گر خنک شدن گیاهان یک‌ساله در استان بودیم.

خزائی افزود: از 15 اردیبهشت و ورود دام‌ها برای چرا به مناطق زمینه برای حریق در مراتع استان کاملاً مهیا شده به‌گونه‌ای که هر ساله از تیرماه به بحران طبیعت نزدیک می‌شدیم اما امسال از اوایل خرداد و گرمای زودرس گیاهان خشک‌شده در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

عامل 95 درصد حریق‌ها، انسانی است

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان 95 درصد حریق‌های رخ‌داده را با منشأ انسانی اعلام کرد و گفت: عدم آگاهی و انجام عملیات مخاطره‌آمیز برای طبیعت باعث شده تا با کوچکترین جرقه‌ای از سوی گردشگر، مرتع دچار آتش‌سوزی شود.

وی همچنین تصریح کرد: ایجاد آتش‌بر در اراضی آسیب‌پذیر از اقداماتی است که به‌منظور جلوگیری از گسترش آتش در بیش از 100 هکتار در هر شهرستان استان تعبیه‌شده است.

خزائی بابیان اینکه 11 اکیپ تجهیز شده آماده ارائه خدمات در مناطق حساس هستند، عنوان کرد: با همکاری مدیریت بحران و سازمان آتش‌نشانی، یک مانور اطفاءحریق در شهرستان درگزین و بخش کرفس انجام‌شده و در بحث کنترل حریق بیش از پیش کوشا هستیم.

وی در ادامه از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در مراتع خبر داد و یادآور شد: برگزاری کلاس‌های آموزشی برای شوراها، دهیاران و همیاران طبیعت و همچنین ارسال پیامک‌های حاوی اطلاعات به‌صورت عمومی از دیگر اقداماتی است که توسط اداره کل منابع طبیعی استان صورت گرفته است.

310 میلیارد ریال اعتبار جذب حوزه آبخیزداری استان همدان

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان در بخش دیگری از سخنانش از جذب 31 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های آبخیزداری استان همدان خبر داد و عنوان کرد: امسال در 27 حوزه آبخیزداری در طرح مدیریت جامع موفق به ارائه طرح‌های قابل‌اجرا بوده ایم و میزان اعتبار در این بخش را به دو برابر مدت مشابه در سال گذشته رساندیم.

وی در پایان اعلام کرد: در سال جدید تاکنون هیچ‌گونه واگذاری اراضی به بخش کشاورزی نداشته ایم و سعی بر این است که واگذاری بیشتر به گلخانه‌ها انجام شود تا سودآوری و کمترین ضرر را برای مراتع طبیعی داشته باشد.

منبع:ایسنا
انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها