نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

27. خرداد 1398 - 9:41   |   کد مطلب: 26919
رئیس شبکه بهداشت و درمان ملایر با اشاره به اینکه مهمترین هدف ما از اجرای طرح ملی غربالگری فشار خون شناسایی افراد دارای این بیماری است گفت: اجرای این طرح از مورخه ۱۷ خرداد در یک هفته اول پیشرفت ۲۵ درصدی داشته است.

به گزارش ملایری‌ها؛  محسن ترکاشوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه 146 هزار نفرمعادل 50 درصد جمعیت 300 هزار نفری ملایر شامل این طرح می‌شوند اظهارداشت: کلیه افراد  بالای 30 سال ، بیماران کلیوی و زنان باردار جمعیت هدف ما در این طرح بوده که ضروریست  شناسایی و سنجش شوند.

وی با بیان اینکه کد ملی و تاریخ تولد و شماره تلفن همراه تنها مدارک واطلاعات مورد نیاز است، خواستار مراجعه  کلیه مشمولین به نزدیکترین پایگاه و ‌مراکز سلامت، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت وتیم‌های سیار شبکه بهداست و درمان  شد.

ترکاشوند با تأکید بر اینکه طرح  ارزیابی و سنجش  فشار خون به صورت رایگان انجام و  پیامک آن برای شخص ارسال می‌شود ابراز کرد: در صورت  نیاز به ارجاع افراد به مراکز درمانی و پزشک این امر نیز  با حداقل هزینه انجام می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان ملایر با اشاره به اینکه کلیه هماهنگی‌ها با ادارات، صنایع وکارخانجات و محل‌های تجمع افراد و میعادگاه‌های نماز جمعه و غیره انجام شده تصریح کرد: در مجموع 400 نفر از پرسنل متخصص و آموزش دیده شبکه  بهداشت و درمان، هلال احمر و سایر افراد معرفی شده از دستگاه‌های شهرستان در این طرح فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه این طرح  به صورت ملی و سراسری از 17 خرداد ماه شروع شده  و  تا 15 تیر ماه به مدت یک ‌ماه  ادامه دارد ضمن تقدیر از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان خواستار همکاری مجدانه آنها در زمینه اطلاع رسانی به  کلیه شهروندان ملایری شد.

ترکاشوند با بیان اینکه طبق بررسی و پیش بینی‌های انجام شده حدود 146 هزار نفر از جمعیت شهرستان که شامل افراد بالای 30 سال ،بیماران کلیوی وزنان باردار که معادل نصف جمعیت ملایر است در این طرح مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند، گفت: امیدواریم تا پایان این هفته کلیه اطلاعات  جمعیت روستایی شهرستان با همکاری بخشداران و دهیاران تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه  تنها در دو شهر همدان و ملایر به دلیل پراکندگی جمعیت  مشکلات کمی  در راستای اجرای  بهینه  این طرح وجود دارد، خواستار  همراهی وتعامل همه اقشارمردم، دستگاه‌های اجرایی و به ویژه خبرنگاران  در راستای اطلاع رسانی و مراجعه مردم و جمعیت هدف برای سنجش و ارزیابی در مدت زمان مقرر شده شد.

به‌گزارش تسنیم بر اساس برآوردهای انجام شده حدود 50 درصدجمعیت کشور از بیماری فشار خون بالای خود اطلاعی ندارند  و نیمی از این افراد که از بیماری خود مطلع هستند نیز  فشار خون خود را کنترل  نکرده ‌و به دنبال درمان نیستند.
 بنابراین با دستور وزارت  بهداشت  از طریق ارتباط ویدئویی با رئسای دانشگاه‌های سراسر کشور خواستار راه‌اندازی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون  با همدلی و عزم جدی تمامی دست اندکاران  نظام سلامت در  سراسرکشور در زمینه کنترل این بیماری از 18 خردادماه تا 15 تیر ماه به مدت یک ماه شد که هم اکنون این طرح درشهرستان ملایر شروع و در یک هفته اول راه اندازی طرح  پیشرفت 25 درصدی دارد .

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار