نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

21. خرداد 1398 - 9:29   |   کد مطلب: 26895
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان مشاهده فسیل زنده در تالاب «آق گل» ملایر را تایید کرد.

به گزارش ملایری‌ها به نقل از مهر؛ عادل عربی ظهر دوشنبه در نشست ذینفعان تالاب «آق گل» در همدان مشاهده فسیل زنده در تالاب «آق گل» ملایر را تایید کرد.

وی گفت: با پایان بررسی های کارشناسان حفاظت محیط زیست استان همدان مشخص شد موجودی که تحت عنوان فسیل زنده توسط عکاس خبرگزاری مهر در استان همدان تصویربرداری شده بود، گونه ای سخت زی و در معرض انقراض به نام «tripos canceriformis» است که پس از بروز سیلاب فروردین ماه از دل خاک خارج شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: تریوپس کانکریفُرمیس که با نام میگوی کله‌وزغی نیز شناخته می‌شود نام یک گونه از راسته سپرمیگو است.

عربی با بیان اینکه این جانور را می‌توان یک فسیل زنده برشمرد که از گونه‌های سخت پوست آبزی در آب‌های شیرین جهان است، گفت: این گونه جزو گونه‌های در معرض انقراض رده‌بندی شده‌است.

وی بااشاره به اینکه اندازه این گونه معمولاً تا ۶ سانتیمتر است و در شرایط طبیعی تا ۱۱ سانتیمتر هم گزارش شده‌است، گفت: این گونه اواخر دوره کربنیفر و تریاس به علت تحمل بالای شرایط محیطیِ سخت از جمله درجه حرارتی حدی و اسیدیته ۶ تا ۱۰ بافت خاک و خشکسالی‌های طولانی توانسته با تشکیل سیست (Cyst) مقاوم در زیر گل و لای و رسوبات خشک تالاب‌ها و پیکره‌های آب شیرین ادامه حیات دهد و با فراهم شدن شرایط زیست معمولی مراحل رشد خود را تا مرحله بالینی از سر بگیرد و دوره عمرش تا ۹۰ روز ادامه داشته باشد.

عربی با بیان اینکه همچنین دامنه تحمل شرایط تخم سیست بعضاً به ده‌ها سال نیز می‌انجامد، گفت: سنگواره زنده یا فسیل زنده یک اصطلاح علمی نبوده و اغلب توسط منابع خبری به کار می‌رود و به گونه در حال حیاتی گفته می‌شود که ظاهری شبیه به یک گونه فسیل‌شده داشته باشد اگرچه خویشاوندی زیستی نزدیکی بین آن‌ها وجود نداشته باشد.

دیدگاه شما

آخرین اخبار