نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

29. فروردين 1398 - 18:18   |   کد مطلب: 26599
در طول یکی دو روز گذشته، یک حساب کاربری متعلق به ارتش امریکا که تا پیش از این چیزی از حضور و عبور و مرورش در منطقه، به‌ویژه ایران منتشر نمی‌کرد، در حال انتشار برخی پیام‌ها به زبان فارسی است.

به گزارش ملایری‌ها؛  اینکه چرا باید مثلا عبور رزمناو فلان از تنگه هرمز اعلام شود و در ادامه‌اش بیاید که این ناو مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده است سوالی است که همه دوستان حاضر در کانال خیلی بهتر از بنده پاسخ آن را می‌دانید. همین حساب کاربری ارتش امریکا چند روز پیش هم از استقرار چند فروند اف35 در یکی از پایگاه‌های این کشور در امارات ابوظبی خبر داده بود.

در آنالیز و چرایی انتشار این دو خبر، باید گفت که بیش از آنکه مساله اطلاع‌رسانی باشد، باور بفرمائید موضوع ترس ذاتی است. درست است که ارتش ایالات متحده از امکانات، تجهیزات و حتی نیروی آموزش دیده خوبی برخوردار است، اما همه این مسائل تمام‌کننده مساله نیستند و خودشان بهتر از ما می‌دانند که وضعیت آنگونه نیست که دوست دارند و در مورد ایران حداقل، مسائل باب دل و میل آنها پیش نمی‌رود. ارتش ایالات متحده در بحران‌زده‌ترین مناطقی که در آن رقابت‌ها هم جهانی است، هم ایدئولوژیک و هم به شدت نظامی به‌نظر چنین نگرانی‌هایی ندارد، اما مشخصا در منطقه ما چرا این نگرانی را دارد؟

به‌عنوان مثال، در همین دریای سیاه و ماجرای جزایر کریمه و یا رقابت با روس‌ها در سایر مناطق، امریکایی‌ها خیلی با آرامش بیشتری کار می‌کنند، در مقابل چینی‌ها که مثل موریانه در حال گسترش زیرخاکی قلمرو و تجهیزات خود بوده و هستند، درگیری‌ها و مشکلات آنگونه نبوده که در منطقه ما وجود داشته و دارد. بنابراین باید گفت که پنتاگون همانگونه در فردای تروریستی خواندن سپاه خیلی خوب متوجه شد که دستکم ایران در رفتار و گفتار خود قصد شوخی ندارد و اگر قرار بر هر اتفاقی باشد، نیروهای نظامی ایران، به ‌ویژه سپاه پاسداران که در خلیج همیشه فارس حضور قدرتمندی دارد، مقابله خواهد کرد.

اطلاع‌رسانی در مورد عبور یک ناوشکن یا رزمناو با به عبارتی یک کشتی جنگی، برای قدرتی با ادعا و تجهیزات امریکا یک رسوایی تمام عیار است. در بسیاری از مناطق دنیا این عبورها صرفا از مجاری نظامی و دیپلماتیک برای برخی هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد و نیازی به مسائل دیگر نیست. اما چرا برای عبور در تنگه‌ای مانند هرمز آنها باید در حد رسانه‌ای دست به اطلاع‌رسانی بزنند؟ یک موردش ترس است و نکته دیگر آنکه ارتش امریکا می‌خواهد از این طریق بگوید که ما فلان روز می‌خواهیم عبور کنیم، این هم مشخصات کشتی نظامی ما است، بنابراین سپاه پاسداران لطفا سوال نپرس! چرا که ما قدرت پاسخگویی نداریم، اما مگر می‌توانند پاسخ ندهند؟

خوب این یک جنبه ماجرا است که باید به آن توجه داشت که به‌نظر می‌رسد طرف امریکایی می‌خواهد از این به بعد گفت‌وگو و دیالوگ با سپاه پاسداران را به کانال شبکه‌های اجتماعی ببرد. اما پیش از آن می‌گوید که چند فروند اف35 را در امارات مستقر کرده است و تاکید دارد که حضور این جنگنده‌ها برای تقویت قوای دفاعی این کشور در منطقه مهم هستند! امریکایی‌ها اف22 را در منطقه داشته و دارند، محل استقرارشان هم دقیقا در همین پایگاه است! همه هم می‌دانند که قابلیت‌های اف22 بیشتر از اف35 است، پس چرا باید بگویند که اف35 را ما آورده‌ایم و مستقر کرده‌ایم؟ بر خلاف برخی نظرات و دیدگاه‌ها، هدف این اطلاع‌رسانی ایران نیست بلکه شیخک‌ها هستند که واشنگتن می‌خواهد به آنها قوت قلب بدهد.

بنابراین باید گفت خود امریکایی‌ها امروز به‌نوعی برای تعامل و برخورد با طرف ایرانی دچار هرج و مرج فکری هستند و نمی‌دانند که باید در رابطه با تصمیم ترامپ و اطرافیان او، چه واکنشی نشان دهند. اقدامات توئیتری ارتش امریکا ناشی از همین دستپاچگی در فکر و تصمیم است. در همه جهان، نظامیان تابع محض سیاستمداران هستند و در امریکا نیز این مساله کاملا مبرهن است، اما در بسیاری از موارد نظامیان نظرات خودشان را گفته و به کرسی هم نشانده‌اند، مانند همین بحث چند سال پیش حمله به سوریه که پنتاگون گفت که نمی‌تواند حمله کند و دلیلش هم حمله به زیرساخت‌های نیروی دریایی این کشور در منطقه بود که توان عملیاتی را از آنها گرفت.

در پایان باید گفت که در میان رسانه‌های امریکایی و حتی نظامیان این کشور، واهمه از گسترش و انتشار اصطلاح ارتش تروریستی امریکا در فضای رسانه‌ای و مجازی زیاد است و آنها در چندین مورد به این مساله اشاره کرده‌اند که ادبیات طرف ایرانی به شکل عملی تفاوت پیدا کرده است، حساب کابری توئیتر ارتش امریکا نمی‌تواند به تنهایی از پس این ماجرا بر بیاید و بخواهد با مخاطب ایرانی ارتباط برقرار کند که نه، ما تروریستی نیستیم!!

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار