نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

18. فروردين 1398 - 0:44   |   کد مطلب: 26539
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌ غربی گفت: بارندگی سال آبی جاری در آذربایجان‌غربی 61.7 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد دارد.

به گزارش ملایری‌ها؛ ‌کیومرث دانشجو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با بیان اینکه میزان بارش‌ها در این استان 61.7 درصد نسبت به سال آبی گذشته رشد داشته است، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به میزان 411.2 میلیمتر بارندگی در آذربایجان‌غربی اتفاق افتاده که در سال آبی گذشته این رقم در مدت مشابه 254.4 میلیمتر گزارش شده بود.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی مدت زمان مشابه سال آبی سطح استان در دراز مدت 239.9 میلیمتر بوده است، اضافه کرد: میزان بارندگی‌های سال آبی جاری 71.4 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه درازمدت نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی این استان را شامل سه حوضه آبریز ارس، دریاچه ارومیه و زاب ذکر کرد و افزود: بیشترین بارش‌ها در حوضه‌های آبریز زاب با 956.5 میلیمتر و دریاچه ارومیه با 430.1 میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به ورود سامانه اخیر بارندگی به استان نیز گفت: در 24 ساعت گذشته شهرستان‌های پیرانشهر با 46.3 میلیمتر، اشنویه با 29.4 میلیمتر و نقده با 17.5 میلیمتر بیشترین بارندگی را در بین شهرستان‌های استان داشتند.

دانشجو همچنین با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: میزان بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری 430.1 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته و درازمدت به ترتیب رشد قابل توجه 70.6 و 69.3 درصدی را نشان می‌دهد و تراز دریاچه ارومیه در حال حاضر با افزایش 45 سانتیمتری نسبت به روزهای مشابه سال گذشته و افزایش 92 سانتیمتری نسبت به اول مهرماه سال 97 به میزان 1271.19 متر رسیده است.

افزایش 2.08 میلیارد مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به مهرماه 97

وی وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر را به صورت تقریبی دو هزار و 741 کیلومترمربع عنوان و تصریح کرد: حجم آب موجود در دریاچه هم اکنون 3.13 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته 1.14 میلیارد مترمکعب و نسبت به اول مهرماه امسال دو میلیارد و 80 میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی اضافه کرد: با توجه به افزایش بارش‌های اخیر در سطح حوضه‌های آبریز آذربایجان‌غربی که در ارتفاعات اغلب به صورت پوشش برفی بوده، برابر پیش‌بینی‌های انجام شده در روزها و ماه‌های آتی به دلیل تغییرات اقلیمی، احتمال افزایش ناگهانی دما و ذوب زودهنگام پوشش‌های برفی موجود در ارتفاعات و متعاقب آن احتمال بروز سیلاب وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری و کاهش خطرات مالی و جانی ناشی از سیلاب، از کلیه شهروندان ساکن در مناطق تحت تاثیر و کشاورزان، روستاییان و عشایر تقاضا داریم ضمن رعایت موارد احتیاطی و ایمنی، از تردد، اسکان، توقف در حریم و بستر قانونی رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کرده و در سریعترین زمان ممکن نسبت به برچیدن تمامی اعیانی و اشجار موجود در حدود قانونی مجاری آبی اقدام کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار