نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

26. اسفند 1397 - 20:31   |   کد مطلب: 26505
نرم افزار چند رسانه ای شهید «حاج رسول حیدری» به عنوان نخستین شهید محور مقاومت عصر یکشنبه در همایش پدران آسمانی در ملایر رونمایی شد.

به گزارش ملایری‌ها به نقل از ایرنا؛ رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ملایر در این آیین اظهار داشت: شهید «رسول حیدری» نخستین شهید محور مقاومت است که در بوسنی و هرزگوین به شهادت رسید.
محمدابراهیم مرادی افزود: به همین منظور نرم افزار چند رسانه ای این شهید والامقام که شامل زندگینامه، وصیت نامه، آثار و تصاویر شهید حیدری است، همزمان با جشن پدران آسمانی در سینما فرهنگیان ملایر رونمایی شد.
وی ادامه داد: در این رابطه نرم افزار رسانه ای سه شهید شاخص استان همدان همچون شهید «حاج رسول حیدری»، شهید «محمد طالبیان» و شهید «سعید قهاری سعید» که شامل آثار، خاطرات، وصیت نامه و سایر آثار این شهدا است، در قالب نرم افزار تهیه شده است.
به گزارش ایرنا، شهید «حاج رسول حیدری» در فروردین ماه ۱۳۳۹ در ملایر به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در ملایر و تحصیلات متوسطه را در اهواز به پایان رساند و در آنجا با افکار انقلابی و اسلامی آشنا شد و پس از بازگشت به ملایر، در هنرستان فنی این شهر مشغول تحصیل و فعالیت های انقلابی و سیاسی شد.
شهید حیدری پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به همدان رفت و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.
او در سال ۱۳۵۹ به کمک جمعی از دوستانش، سپاه ملایر را شکل داد و با به عهده گرفتن مسئولیت اطلاعات، به جذب نیروهای متعهد و انقلابی و دفع ضد انقلاب مشغول شد.
این شهید والامقام با شروع غائله‌ کردستان، به آنجا رفت و به مبارزه با ضد انقلاب پرداخت، غائله ‌های پاوه، سریش‌آباد قروه و باینگان از جمله مبارزاتی بود که شهید حیدری نقشی فعال و تاثیرگذار در آنها داشت.
وی سال ۶۲ باز هم به سپاه همدان فراخوانده شد و مسئولیت اطلاعات شهر همدان بر عهده او سپرده شد که این مسئولیت تا خرداد ۶۳ ادامه داشت.
پس از شروع جنگ تحمیلی شهید «حاج رسول حیدری» غرب کشور را انتخاب کرد، جایی که رزمندگان علاقه زیادی به جنگیدن در آنجا نداشتند و ترجیح می دادند در عملیات های جنوب کشور شرکت کنند، اما شهید حیدری هم غرب کشور را خوب می شناخت و هم روحیاتش به جنگ های نامنظم نزدیکی بیشتری داشت.
شهید حیدری تا پایان جنگ داخل خاک عراق به مبارزه و عملیات شناسایی پرداخت و سال ۶۳ تا ۶۴ مسئول اطلاعات قرارگاه رمضان، ۶۴ تا ۶۵ فرمانده گردان برون ‌مرزی قدس و از ۶۵ قطعنامه فرمانده تیپ نامنظم قدس را بر عهده داشت.
وی در سال ۱۳۶۰ با «معصومه برزگر» ازدواج کرد که ثمره آن سه فرزند بود.
شهید «حاج رسول حیدری» پس از پایان جنگ تحمیلی، به ادامه تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه امام حسین(ع) پرداخت که سال آخر تحصیلات وی با آغاز حملات صرب‌ها علیه مسلمانان بوسنی همزمان شد.
او تحصیلات را ناتمام رها کرد و در سال ۱۳۷۱ به‌ عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، برای دفاع از مردم مظلوم بوسنی به این کشور سفر کرد.
وی پس از هشت ماه خدمت به مظلومان بوسنی، در خردادماه ۱۳۷۲ به همراه رزمنده بوسنیایی «محمد آودیج» در جاده بین شهری ویسکو- زنیتسا، در کمین شبه نظامیان کروات(HVO) افتاد و به شهادت رسید.

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پربیننده ها