نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

17. دى 1397 - 18:32   |   کد مطلب: 26160
شب مسعود جعفری جوزانی از شب‌های بخارا بعدازظهر نوزدهم دی‌ ماه ۱۳۹۷ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

به گزارش ملایری‌ها، چهارصد و بیست و سومین شب از شب‌های بخارا در ساعت پنج بعدازظهر چهارشنبه نوزدهم دیماه ۱۳۹۷ اختصاص یافته به مسعود جعفری جوزانی، کارگردان برجسته سینمای ایران، در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

مسعود جعفری جوزانی در ۱۸ آذر ۱۳۲۷ در خیابان پارک ملایر در شهرستان ملایر، در خانواده ای سنتی چشم به جهان گشود.

همراه خانواده اش، در پنج سالگی به تهران مهاجرت کرد و در محله ی میدان فوزیه، انتهای خیابان صفا ساکن شد.

پس از تحصیلاتش در مدرسه علوی و دبیرستان بابکان گذشت و برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۵۰ به آمریکا مهاجرت کرد، و در آنجا ابتدا در کالج «مودستو» و سپس دانشگاه سانفرانسیکو به تحصیل در رشته تلویزیون و کارگردانی پرداخت.

هم زمان با تحصیل، موفق به ساخت اولین فیلم کوتاه ۱۶ میلیمتری خود به نام «پرواز را فراموش نکن» شد و پس از آن فیلم های «درقفس» (بهترین فیلم جشنواره دانشجویی سانفرانسیسکو) و انیمیشن«آغاز» (برداشتی آزاد از منطق الطیر عطار) ساخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت و در چند ایالت آمریکا به نمایش درآمد.

این انیمیشن، به عنوان پایان نامه فوق لیسانس او نیز در دانشگاه سانفرانسیسکو پذیرفته شد.

هم زمان با اوج گرفتن اعتراضات مردمی در ایران، مسعود جعفری جوزانی به کشور بازگشت. فیلم «مستند به سوی آزادی» حاصل دوران پیروزی انقلاب اسلامی است.

پس از ساخت این مستند که با استقبال عمومی روبرو شدو به همکاری با صدا و سیما پرداخت و در آنجا نخستین واحد انیمیشن را راه اندازی کرد.

انیمیشن های «تصویر شکسته» و «گریز» از یادگارهای آن دوران است. بعد از مدتی همکاری با صدا و سیما و به علت بعضی اختلاف سلیقه‌ها با مسئولان وقت، به همکاری با آنها خاتمه داد.

همزمان با قطع همکاری با صدا و سیما، مسعود جعفری جوزانی به کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان پیوست و فیلم «با من حرف بزن» را ساخت.

هم‌زمان با کار در کانون تا امکان ساخت اولین فیلم بلند سینمایی‌اش یعنی «جاده‌های سرد» به تدریس در دانشگاه هنر صدا و سیما و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همچنین مرکز اسلامی آموزشی فیلمسازی باغ فردوس پرداخت و به تربیت شاگردانی همت گماشت که بعدها هنرمندان برجسته سینما و انیمیشن ایران شدند.

از جمله آنان همسرش فهیمه سرخابی است که فیلم انیمیشن او به نام «گناه اول» در سال ۷۷ به فستیوال کن راه یافت. در سال ۱۳۸۹به عنوان چهره ماندگار سینمای ایران معرفی شد.

در شب مسعود جعفری جوزانی سخنرانان: جواد طوسی، محمد تهامی نژاد، علیرضا ریسیان، به بیان جنبه‌های مختلف شخصیت هنری ایشان خواهند پرداخت، سحر جعفری جوزانی در مقام بازیگر خاطرات همکاری با ایشان را مرور خواهند کرد و محمد حسین یزدانی راد، جنبه های تاریخی آثار ایشان را برسی خواهند کرد.

و فیلم مستند عمو جان به کارگردانی مهدی امامی به نمایش در می‌آید.

خانه اندیشمندان علوم انسانی. خیابان نجات الهی. چهارراه ورشو. تالار فردوسی.

پایان پیام

دیدگاه شما

آخرین اخبار