نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

9. دى 1396 - 12:53   |   کد مطلب: 24947
پس از اعلام حمایت وزارت خارجه، کاخ سفید و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تجمع اعتراضی در برخی شهرهای ایران، رئیس‌جمهوری این کشور نیز که حدود سه ماه پیش مردم ایران را تروریست‌ خواند، از این مسئله حمایت کرد.

به گزارش ملایری ها به نقل از فارس؛

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که از زمان روی کار آمدن تمام تلاش‌ خود را برای اعمال فشار به ایران به کار گرفته است، دقایقی پیش در یک پیام توییتری از تجمع اعتراضی در چند شهر ایران حمایت کرد.

ترامپ در این پیام، بیانیه کاخ سفید را منتشر کرد و نوشت:  «گزارش‌های زیادی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد رژیم و هدر دادن ثروت این کشور برای تأمین منابع مالی تروریسم در خارج این کشور خسته شده‌اند، وجود دارد». ترامپ گفت: «دولت ایران باید به حقوق مردم خود از جمله حق ابراز عقایدشان احترام بگذارد. جهان نظاره‌گر است».

ترامپ حدود سه ماه پیش در یک سخنرانی قبل از سخنرانی برای «اعلام راهبرد جامع» در قبال ایران، ایران و مردم ایران را با الفاظی مثل «شیطان»، «سرکش» و «تروریست‌» (+) توصیف کرده بود (جزئیات بیشتر). 

ترامپ روز جمعه 21 مهرماه در جمع سیاستمداران جمهوری‌خواه گفت: «امروز بعد از ظهر، چند ساعت دیگر، درباره ایران صحبت خواهم کرد- ملتی تروریست که کمتر کشوری نظیر آن است. فکر می‌کنم سخنانم جالب باشد... در این دولت، ما شیطان را به اسم خودش صدا خواهیم کرد. ما در کنار دوستان و متحدانمان [اسرائیل، عربستان و...] هستیم. در جستجوی صلح، شراکت‌ها و ائتلاف‌های جدید  ایجاد می‌کنیم و علیه کسانی که به دنبال صدمه زدن به مردم ما باشند، قاطعانه اقدام می‌کنیم».

پیش از توییت ترامپ در حمایت از تجمع اعتراضی در ایران، «پال رایان»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز بامداد (امروز) شنبه از تجمع اعتراضی در برخی شهرهای ایران حمایت کرد و در توئیترش با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران نوشت: «مهم است که ما از معترضان غیرخشن در ایران حمایت کنیم. این، نتیجه اقدامات رژیمی است که تمرکزش بیشتر معطوف حمایت از سازمان‌های تروریستی بوده تا گرفتاری‌های شهروندان خودش».

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای شدیداللحن با تکرار مجدد ادعاهای چند ماه پیش دونالد ترامپ علیه ایران، مدعی شده صادرات اصلی ایران، «خشونت، خونریزی و هرج و مرج است.» واشنگتن همچنین از «تمامی ملت‌ها» خواسته «علناً» از مردم ایران حمایت کنند.

اگرچه رسانه های ضدانقلاب تلاش داشتند نشان دهند که مطالبات تجمعات صورت گرفته در ایران سیاسی است اما گزارش‌های میدانی خبرنگاران فارس، حاکی از آنست که بسیاری از مردم که نسبت وضعیت گرانی ها معترض بودند با مشاهده شعارهای سیاسی لیدرهای این تجمعات، ترجیح دادند که با شعاردهنگان همراه نشوند.

کاخ سفید نیز بیانیه‌ای را در حمایت از این اعتراضات در شهرهای ایران منتشر کرده بود که رئیس‌جمهور آمریکا در پیام توییتری خود این پیام را منعکس کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار