نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

25. آذر 1396 - 12:17   |   کد مطلب: 24692
مدیرعامل ایران خودرو در حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر فرصت بودن بازدید وی از کارخانه ایران خودرو، لیستی از بودجه‌های درخواستی این شرکت را در آستانه تصویب بودجه ۹۷ به وی ارائه کرد.

به گزارش ملایری ها به نقلاز تسنیم؛هاشم یکه‌زارع امروز در آغاز مراسم تولید دنا پلاس توربو و پژو 207I صندوقدار اتوماتیک که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر صنعت و اعضای کمیسیون صنایع مجلس برگزار شده است، با اشاره به اینکه حضور آقای لاریجانی در ایران خودرو نه‌تنها یک بازدید بلکه یک فرصت به‌شمار می‌آید، اظهار داشت: باید از این فرصت استفاده کنیم. صنعت خودرو امروز نیازمند حمایت است و ان‌شاءالله مزاحم آقای لاریجانی برای قانونگذاری و موارد دیگر جهت حمایت از صنعت خودرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو لوکوموتیو صنایع به‌شمار می‌آید، افزود: اگر یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو تولیدی در کشور را وارد می‌کردیم حدود 15 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شد. این موضوع نشان می‌دهد ما باید به این صنعت توجه جدی داشته باشیم.

مدیرعامل ایران خودرو اضافه کرد: ما خودروسازان نیز متعهد به تحویل خودروهای باکیفیت و مجهز به تکنولوژی روز به مصرف کننده هستیم ولی باید این نکته را هم توجه کنید که 80 درصد یک خودرو را قطعات تشکیل می‌دهد، در این رابطه باید توجه مناسبی به صنعت قطعه‌سازی کشور شود.

یکه‌زارع خطاب به مهمانان این مراسم گفت: صنعت قطعه‌سازی کشور پیر شده، سالهاست که سرمایه گذاری مناسبی در آن انجام نشده است. بازسازی و توسعه صنعت قطعه‌سازی کشور نیازمند منابع است که اگر این منابع به این بخش تزریق نشود در آینده ما شاهد فاجعه در صنعت قطعه‌سازی خواهیم بود.

وی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را برای حمایت از صنعت قطعه‌سازی کشور پیشنهاد کرد و افزود: برای خروج خودروهای فرسوده ما نیازمند منابع هستیم. مصرف سوخت خودروهای تجاری 1.5 تا 2 میلیارد تومان است که اگر نصف این منابع را در صنایع موتورسازی سرمایه گذاری می‌کردیم به‌طور حتم شاهد کاهش مصرف سوخت در این خودروها می‌شدیم، در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم تا بودجه لازم برای کاهش مصرف سوخت خودروهای تجاری اعمال شود.

مدیرعامل ایران خودرو همچنین به بخش مشوق‌های صادراتی نیز اشاره کرد و گفت: صنعت خودرو از سال 80 تاکنون تقریباً مشوق‌ها را با 5 یا 6 سال تأخیر دریافت کرده که در این رابطه باید توجه جدی از سوی مسئولین صورت گیرد.

یکه‌زارع در ادامه به قرارداد ایران خودرو و پژو اشاره کرد و اظهار داشت: در این قرارداد صادرات و داخلی‌سازی یکی از اولویتهای اصلی به‌شمار می‌آید اما باید توجه کنید که ممکن است قراردادهای خوب بسته شود اما خوب اجرایی نگردد در این رابطه ما پژو را ملزم به انتقال تکنولوژی کرده‌ایم. در برنامه‌هایمان واگذاری بازار به خارجی‌ها نیست و ما به هیچ عنوان بازار را در اختیار خارجیان قرار نخواهیم داد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه براساس مذاکراتی که با پژو انجام شده قرار است این شرکت در سایتی که در الجزایر احداث خواهد کرد از قطعه‌سازان ایرانی استفاده کند به این صورت که اگر قطعه‌سازان امکان سرمایه گذاری داشته باشند حتی می‌توانند با پژو همکاری کرده و تولید قطعات مورد نیاز خودروها را انجام دهند.

مدیرعامل ایران خودرو در خاتمه گفت: طراحی پلت‌فرم نیازمند بودجه است، کره‌ای‌ها وقتی می‌خواهند در حوزه پلت‌فرم کار کنند به‌راحتی از تسهیلات دودرصدی بانکی برخوردار می‌شوند اما ایران خودرو برای طراحی پلت‌فرم به بالای هزار میلیارد تومان نیاز دارد که به‌دنبال تأمین این بودجه است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار