نافع
فرمانداری ویژه ملایر
پایگاه تحلیلی خبری بهارانه

23. مرداد 1396 - 13:52   |   کد مطلب: 23160
شهردار ملایر گفت: شهرداری‌ها با این دستگاه‌ها عریض و طویل هنوز متولی خاص نداشته و تحت نظر معاون عمرانی وزیر کشور اداره می‌شوند که این جایگاه خود کلی دغدغه دارد.

به گزارش ملایری‌ها؛ علیرضا رضایی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات خود از زمان آغاز تصدی شهرداری ملایر اظهار داشت: شهرداری‌ها نقشی مهم در توسعه و آبادانی شهرها ایفا می‌کنند اما متأسفانه با مشکلاتی روبه‌رو هستند و این مشکلات فقط مختص شهرداری ملایر نیست.

وی نبود متولی خاص را از اولین مشکلات کلی شهرداری‌ها دانست و بیان کرد: شهرداری‌ها با این دستگاه‌های عریض و طویل هنوز متولی خاص نداشته و تحت نظر معاون عمرانی وزیر کشور اداره می‌شوند که این جایگاه خود کلی دغدغه دارد.

شهردار ملایر نداشت چارت مشخص را از دیگر مشکلات شهرداری‌ها بیان کرد و گفت: شهرداری‌ها در کل کشور از گرید یک تا 12 تفکیک‌شده‌اند اما با توجه به این گرید بندی هنوز چارتی مشخص بین شهرداری‌های یک گرید وجود ندارد.

وی وجود قوانین کهنه را از دیگر معضلات شهرداری‌ها بیان کرد و گفت: علی رقم تغییرات بسیاری که در سال‌های اخیر رخ‌داده است قانون شهرداری‌ها مربوط به سال 1334 است.

رضایی گفت: وابستگی به درآمدهای ناپایدار از دیگر مشکلات شهرداری‌ها است و شهرداری‌ها به یک‌نهاد درآمد هزینه‌ای تبدیل‌شده‌اند.

وی با اشاره به گرید بندی شهرداری ملایر به درجه 9 بیان کرد: شهرداری ملایر با چهار سازمان فضای سبز، حمل‌ونقل بار و مسافر، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی و عمران و بازآفرینی اداره می‌شود.

شهردار ملایر با اشاره به کاهش محسوس صدور پروانه‌های ساختمانی در سال‌های چهار سال اخیر بیان کرد: در سال 92 تعداد پروانه‌های صادرشده 401 مورد بوده که این آمار به ترتیب در سال‌های 93، 94 و 95 به 150، 87 و 145 پروانه کاهش داشته است که این نشان‌دهنده کاهش درآمدهای شهرداری است.

وی افزود: در سال 92 عوارض دریافتی صدور پروانه ساختمانی بیش از 15 میلیارد تومان بوده است که این رقم در سال 95 به هشت میلیارد و 600 میلیون تومان کاهش داشته است.

رضایی کاهش جریمه و عوارض کمیسیون ماده صد را یکی دیگر از کاهش‌های درآمدهای شهرداری بیان کرد و گفت: این عوارض از 18 میلیارد تومان سال 92 به 10 میلیارد رسیده است.

وی گفت: علی رقم کاهش درآمدهای شهرداری ملایر حقوق و مزایای پرسنل از یک میلیارد و دویست میلیون تومان به دو میلیارد و 400 میلیون تومان رسیده است.

شهردار ملایر اشتغال 479 نفر در سال 92 در شهرداری ملایر اشاره و بیان کرد: تعداد کارکنان شهرداری با توجه به بازنشسته شدن تعدادی از آنان به 317 نفر کاهش داشته است.

وی گفت: با توجه به بازنشسته شدن تعداد زیادی از کارکنان رسمی شهرداری در سال 93 بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان، در سال 94 یک میلیارد و 90 میلیون تومان، در سال 94 یک میلیارد و 470 میلیون توان و در سه‌ماهه نخست سال جاری 316 میلیون تومان به نیروهای بازنشستگان شهرداری پرداخت‌شده است.

رضایی بیان کرد: با توجه به کاهش نیروهای رسمی در مدت تصدی‌گری من در شهرداری ملایر نیروهای شرکتی در این مدت از 286 نفر به 311 نفر افزایش داشته‌اند.

وی گفت: با توجه به کاهش درآمدهای شهرداری ملایر کنترل هزینه‌ها در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا دو جایگاه سوخت CNG و پایانه برون‌شهری تهران به بخش خصوصی واگذار شدند و واحدهای خدماتی شهرداری در یک مکان جمع‌آوری شدند.

وی از سخت‌گیری و دقت بیشتر بر روی قراردادها خبر داد و گفت: دریافت کمک‌های بلاعوض دولتی و مالیات بر ارزش‌افزوده را از دیگر اقدامات در راستای کاهش درآمدهای شهرداری بیان کرد و گفت: در سال‌های 92، 93، 94 و 95 به ترتیب 65 میلیارد ریال، 125 میلیارد ریال، 31 میلیارد ریال و 41 میلیارد ریال کمک بلاعوض دولتی برای شهرداری ملایر گرفته شد.

شهردار ملایر از افزایش بیش از 532 میلیارد ریالی املاک شهرداری ملایر با کارشناسی خرید املاک مذکور خبر داد و گفت: 104 قطعه زمین، 122 باب مغازه، 29 واحد آپارتمان، 46 واحد تجاری و 32 هزار مترمربع فضای سبز از سال 93 تا سال 96 به شهرداری ملایر اضافه‌شده است.

وی به فروش اموال غیرمنقول شهرداری اشاره کرد و گفت: در مدت سه‌ساله شهرداری ملایر بیش از 23 میلیارد ریال از اموال غیرمنقول شهرداری به فروش رفته که عمدتاً برای پرداخت حق‌الزحمه پیمانکاران علی‌الخصوص تقاطع غیر هم‌سطح هزینه شده است.

رضایی با اشاره به بدهی‌های شهرداری ملایر اظهار داشت: میزان کلی بدهی شهرداری ملایر به اشخاص 82 میلیارد و 202 میلیون ریال است.

وی افزود: میزان مطالبات شهرداری ملایر از اشخاص حقیقی و حقوقی 935 میلیارد و 21 میلیون ریال است.

شهردار ملایر با پروژه‌های عمرانی شهرداری ملایر در مدت تصدی خود اشاره کرد و گفت: اجرای تقاطع غیر هم‌سطح میدان انقلاب ملایر با هزینه 151 میلیارد و 434 میلیون ریال، بهره‌برداری از بوستان ولایت با هزینه 6 میلیارد و 838 میلیون ریال، تکمیل و ساخت مغازه‌های خیابان شهید تاجوک با هزینه 2 میلیارد و 391 میلیون ریال، ساخت بازارچه محلی در جانبازان و 15 خرداد، ساخت مجموعه تفریحی‌ورزشی بازنشستگان در باغ گل، احداث و نصب المان مادر و ساخت سوغات سرای بوستان ولایت و پارک معلم بخشی از پروژه‌های عمرانی در این مدت است.

وی به تکمیل برخی پروژه‌های نیمه‌کاره نیز اشاره و بیان کرد: تکمیل و ساخت پروژه‌های امام قلی وند، پارکینگ طبقاتی، ساختمان پلاک 17، تکمیل المان‌های چارک صلح ملل و بام ملایر، مجتمع تجاری اداری کوروش در خیابان شهید رجایی، پروژه تجاری جنب شهرداری و مجتمع گورابی ازجمله پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای است که در بسیاری از آن‌ها هزینه‌های فراوانی انجام‌شده است.

رضایی گفت: از ابتدای سال 93 تا پایان سال گذشته 166 هزار و 500 متر طول جدول‌گذاری در نقاط مختلف شهر اجراشده است.

وی همچنین از اجرای 119 هزار مترمربع پیاده‌روسازی در مدت یادشده خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات آسفالت‌ریزی به میزان 690 هزار مترمربع است.

شهردار ملایر از تهیه نقشه رقومی، جمع‌آوری روزانه 140 تن پسماند خانگی، خرید ماشین‌آلات و تجهیزات جمع‌آوری زباله، برف‌روبی و آتش مشانی، تأمین نورپردازی نقاط مختلف شهر ازجمله بلوار کریم‌خان، بلوار بسیج، بلوار خلیج‌فارس، گورستان عاشورا و شمس‌آباد، خیابان خلبان و خیابان سهراب زند را از دیگر اقدامات خود در شهرداری ملایر بیان کرد.

وی گفت: برگزاری جشنواره‌های آشپزی، اقوام ایرانی، همکاری در برگزاری جشنواره خوشه برتر، همکاری در برگزاری مسابقات قوی‌ترین مردان، جشنواره نقاشی و بادبادک‌ها را از اقدامات فرهنگی شهرداری ملایر بیان کرد.

وی در پاسخ به سوالی که اگر شورا به شما پیشنهاد شهرداری بدهد آیا می مانید بیان کرد: نه نمی مانم.

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار